Látkovky a první přebalení

Téma: Péče o dítě, kojení, očkování, nemoci
18.06.2012 19:18:24

autor: Mamaja group  
Vizitka
Fotogalerie

Co si představíte, když vám někdo řekne, že používá látkové plenky? Praní, žehlení, skládání a k tomu obtížné nasazování? Dnes už to neplatí. Postupně vám v rámci našeho seriálu popíšeme, jak látkové plenky používat. Začneme od začátku, od prvního přebalení.

Na trhu je několik druhů látkových plen – kalhotkové, kapsové, tvarované, vkládací a samozřejmě čtvercové. Každá se zapíná či zavazuje trochu jinak. Některé mají suché zipy, jiné patentky nebo tkaničky. Někdy je třeba plenku nejprve sestavit z několika vrstev, a pokud je jednovelikostní, nastavit správnou šířku a výšku. „Není to žádná věda, ale poprvé se s každou plenkou musíte naučit zacházet. Když je špatně upevníte, nesedí. To platí o látkových i jednorázových plenkách,“ upozorňuje Kateřina Borunská ze společnosti Mamaja group, která látkové plenky používala u svých dvou synů a nyní je dováží i šije.

Takže jak plenku správně upevnit a nastavit? U každého balení látkových plen by měl být návod. Můžete si to natrénovat nejprve na panence, pak je to jednodušší, protože se nevrtí. „Není to nic složitého, jen si to musí každý jednou dvakrát vyzkoušet. Jde o intuitivní záležitost, ale s dítětem přichází tolik věcí, které se musí maminky naučit, že je toho na ně občas trochu moc. Proto se jim snažíme pomoci. Na internet jsme umístili návodné video a pravidelně pořádáme ve všech větších městech setkání, kde se to mohou naučit,“ vysvětluje Kateřina Borunská. Na Youtube se můžete podívat na instruktážní video, nebo se zúčastnit některého ze setkání s názornou výukou. Konají se po celé republice. Pořádají je různá mateřská centra i prodejny látkových plen. Seznam najdete například na webových stránkách pop-in.cz. Navíc na stránkách společnosti Mamaja funguje poradenský chat.

A co na to maminky, které testují látkové plenky Pop-in NEW GEN?

Anička, která má osmiměsíčního Kubíka, používá jednorázové plenky a také Pop-in NEW GEN. „Moje maminka a manžel se přebalování u látkových plen trochu báli, na systém jednorázových jsou zvyklí. U látkových jsou patentky, suché zipy, vkládací pleny, ani já jsem poprvé nevěděla jak na to,“ svěřila se a dále vzpomínala: „Nicméně naučila jsem se to rychle, šlo jen o zvyk. Mamince se moc nechtělo, ale když viděla, že je v látkovkách Kubík spokojený a že to není tak složité, tak se do toho také pustila.“ Zuzana, která je nyní na mateřské dovolené s třetím dítětem vzpomíná na své začátky s látkovými plenkami obdobně. „Poprvé jsem se jich bála. Přišlo mi to hrozně složité. Z druhů i různých způsobů nasazení a zavázání mi šla hlava kolem. Ale jde o zvyk. V současnosti používám hlavně kalhotkové plenky a ty se nasazují stejně jako jednorázovky, u nich nevidí žádný problém ani manžel. I když si občas není jistý, na které plenky patří svrchní kalhotky a na které ne. Používáme více druhů látkových.“

Lucie je na mateřské dovolené s druhým dítětem a látkovky používala už dříve. „Vyzkoušela jsem plenky s různým zavazováním, s tkaničkami, suchými zipy, patentky, také jsem skládala čtvercovky, ale kalhotkové na patentky jsou nejjednodušší,“ hodnotí a dodává: „Občas mi děti hlídá moje babička a té se s látkovými kalhotkovými plenkami na patentky a suché zipy pracuje nejlépe. Je zvyklá na čtvercovky, libuje si, jak je to dnes už jednoduché. Zacvakne a je to. Její přes sedmdesát a zvládla to naprosto bez problémů.“ Babička pomáhá hlídat i trojnásobné mamince Zuzaně: „Moje babička měla potíže naopak s jednorázovými plenkami, pořád se jí nezdály. Látkovky jsou pro ni intuitivnější.“

Poslední změna: 18.06.2012 19:18:24
Diskuze
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×